Kliknite na fotku, kde máte bolesti, tŕpnutie, necitlivosť, obmedzenie...
Necitlivosť v rukách môže byť spôsobená viacerými faktormi, vrátane problémov s krčnou chrbticou, kedy stláčanie nervov môže viesť k necitlivosti alebo mravčeniu v rukách. Ďalšou možnosťou je syndróm hrudného výstupku, ktorý sa vyskytuje, keď sú nervy alebo cievy stlačené v oblasti hrudníka, čo môže vyvolať podobné príznaky. Je dôležité vykonať presné vyšetrenia, aby sme mohli presne určiť príčiny necitlivosti v rukách a adekvátne liečiť problém. Len tak môžeme zabezpečiť účinnú liečbu, ktorá zameriava sa na zmiernenie príčin a príznakov.
Syndróm hrudného výtoku (TOS) je stav, pri ktorom dochádza k stlačeniu nervov alebo ciev v hornej časti hrudníka, čo môže spôsobiť bolesť, znecitlivenie a slabosť v ramene, paži a krku. Syndróm má tri hlavné typy: neurogénny TOS, ktorý vzniká v dôsledku stlačenia nervov; venózny TOS, pri ktorom dochádza k stlačeniu žíl, čo spôsobuje opuch a modrasté zafarbenie; a arteriálny TOS, pri ktorom dochádza k stlačeniu tepien, čo vedie k chladným, bledým a bolestivým končatinám. Príčiny TOS môžu zahŕňať anatomické abnormality, traumu alebo zranenia spôsobené opakovanými pohybmi.
4 typy:
Costoclavikulárny syndróm: Tento syndróm vzniká v dôsledku zúženia priestoru medzi kľúčnou kosťou (clavicula) a prvým rebrom, čo vedie k stlačeniu nervov a ciev. Medzi príznaky patrí bolesť, znecitlivenie ramena, paže a ruky, ako aj nepríjemné pocity pri pohybe rukou.
Scalenový syndróm: Tento stav vzniká v dôsledku zúženia priestoru medzi krčnými scalenovými svalmi (predný a stredný scalenus), čo vedie k stlačeniu brachiálneho plexu a subclaviálnej tepny. Medzi príznaky patrí znecitlivenie, bolesť paže a ruky, ako aj svalová slabosť v postihnutej oblasti.
Hyperabdukčný syndróm: Tento syndróm je spôsobený dlhodobým zdvihnutím paže do výšky, pri ktorom dochádza k stlačeniu nervov a ciev v oblasti hrudníka a podpazušia (axilla). Medzi príznaky patrí znecitlivenie, bolesť paže a ruky, ako aj nepríjemné pocity pri zdvíhaní paže.
Subskapulárny syndróm: Tento syndróm vzniká v dôsledku nadmerného napätia alebo zranenia svalu pod lopatkou (subscapularis), čo vedie k stlačeniu brachiálneho plexu a axilárnej tepny. Medzi príznaky patrí bolesť a slabosť ramena a paže, ako aj obmedzenie pohyblivosti.
Golfový lakeť (medial epicondylitis) je stav charakterizovaný bolesťou a zápalom v oblasti vnútorného lakťa. Tento problém je často spôsobený opakovanými pohybmi a nadmerným zaťažením svalov a šliach v tejto oblasti.
Tenisový lakeť (lateral epicondylitis) je stav, kde sa bolesť a zápal vyskytujú v oblasti vonkajšieho lakťa. Tento stav sa zvyčajne vyskytuje kvôli nadmernému zaťaženiu svalov a šliach v predlaktí pri aktivitách, ktoré vyžadujú opakované pohyby ruky a predlaktia
Bolesť v zápästí, najmä v oblasti scafoidu, často spôsobuje nepohodlie, keď smerujeme palcom smerom nahor, napodobňujúc gesto "like". Táto kosť sa nachádza bližšie k palcu, pričom bolesť môže súvisieť so zranením alebo opakovaným preťažením.
Bolesť v oblasti lunatum, ktorá je malou kosťou v zápästí, môže byť príznakom zranenia alebo zápalu. Tento stav môže viesť k nepohodliu pri pohybe zápästia a obmedziť schopnosť vykonávať každodenné aktivity. Bolesť v lunatum sa môže prejaviť pri cvičení, ako sú kľuky, alebo keď pokrčíme zápästie hore.
Liečba hernie disku v lumbálnej časti chrbtice môže zahŕňať terapeutické metódy ako masáž, bankovanie, natahovanie svalov CRAC a ART a pomocou inverznej lavice. Tieto postupy môžu pomôcť uvoľniť napätie, zmierniť tlak na nervy a zlepšiť pohyblivosť bedrovej chrbtice, čo v konečnom dôsledku pomáha zmierniť bolesť a príznaky spojené s herniou disku.
Impingement syndróm v bedrovom kĺbe je stav, kde sa tkaniny v bedrovom kĺbe stláčajú alebo zapália, čo vedie k bolesti a obmedzeniu pohybu v tejto oblasti. Po vyšetrení a diagnostike sa terapia zameriava na liečbu impingementu, často zahŕňajúca metódy manuálnej terapie, ktoré pomáhajú zmierniť tlak na postihnuté tkanivá a obnoviť pohybový rozsah a funkciu bedrového kĺbu.
Artróza bedrového kĺbu je degeneratívne ochorenie, ktoré postihuje kĺbové spojenie medzi bedrovou kosťou a panvou. Pri tomto ochorení dochádza k postupnému poškodeniu chrupavky v kĺbe, čo vedie k bolesti, obmedzeniu pohybu a ďalším ťažkostiam pri chôdzi a pohybe. Liečba artrózy bedrového kĺbu zahŕňa rôzne terapeutické metódy, ako sú fyzioterapia, cvičenia na posilnenie svalov.
...skúsený terapeut, moderné techniky, účinné liečby
Všetky práva vyhradené - 2023 - RTQ s.r.o. ©