Rezervujte si termín

Bolesti hlavy, závrat

Bolesti hlavy môžu byť spôsobené rôznymi faktormi, ako je napätie svalov, stres, dehydratácia alebo problémy s krčnou chrbticou. Rôzne vyšetrenia umožňujú identifikovať príčinu týchto bolestí a cielenou liečbou je možné ich účinne riešiť. Správne životné návyky, ako je pravidelné cvičenie a dostatočná hydratácia, môžu tiež znížiť frekvenciu a intenzitu bolestí hlavy.
Migréna je intenzívna forma bolesti hlavy, ktorá často sprevádza príznaky ako nevoľnosť, zvracanie a citlivosť na svetlo. Genetická predispozícia, hormonálne zmeny a prostredie môžu byť medzi faktormi, ktoré prispievajú k migréne. Liečba migrény zahŕňa kombináciu zmien životného štýlu, uvoľňovanie svalov, masáže a techniky natiahnutia svalov na minimalizáciu spúšťačov a zmiernenie príznakov.
Závrat je pocit neprirodzenej rotácie alebo pohybu okolia bez skutočného pohybu. Môže byť spôsobený rôznymi faktormi, vrátane problémov s vestibulárnym aparátom, nízkym krvným tlakom alebo inými zdravotnými stavmi. Liečba závratov môže zahŕňať rehabilitáciu, manuálne terapie, ako aj techniky
masáže a iné nefarmakologické prístupy na minimalizáciu príčin a zmiernenie príznakov.

Krčná chrbtica

Bolesti v krčnej chrbtici sú často spojené s blokovanými stavcami, ktoré môžu ovplyvniť nervy, vedúce k rôznym symptómom ako bolesti hlavy alebo závraty. Je tam celkovo sedem krčných stavcov, a z nich vychádzajú nervy ovplyvňujúce rôzne časti tela. Na riešenie týchto problémov sa často vykonáva neurologické vyšetrenie a nasleduje manuálna terapia, ktorá môže pomôcť obnoviť pohyblivosť stavcov a uvoľniť stuhnuté svaly.
Myodurálny most je spojenie medzi svalmi krčnej chrbtice a dura mater mozgu, čo je obal mozgu. Keď je myodurálny most v krčnej chrbtici stlačený, informácie z tela sa nemôžu správne prenášať do mozgu, čo môže spôsobiť bolesti alebo obmedzenie pohybu v iných častiach tela.

Chrbát, lopatky

Bolesti v oblasti chrbta, svalov a lopatiek sú častými problémami, ktoré mnohí ľudia zažívajú kvôli napätým svalom a stresu. Stuhnuté svaly medzi lopatkami môžu spôsobiť bolesti a ťažkosti pri dýchaní. Tento problém je častým javom, ktorý môže mať negatívny vplyv na pohodlie a každodenné aktivity. Pomáha im uvoľniť sa prostredníctvom masáže a techník natahovania svalov.

Ramená

V ramenách sa nachádza niekoľko dôležitých svalových skupín, vrátane deltových svalov, svalov rotátora a svalov lopatky, ktoré zabezpečujú pohyb a stabilitu ramenného kĺbu. Rotátorová manžeta pozostáva z štyroch hlavných svalov - supraspinátora, infraspinátora, teres minor a subscapularis - ktoré zabezpečujú rotáciu a stabilizáciu ramena. Tieto svaly sú dôležité pre rôzne pohyby ramenného kĺbu a ich správne fungovanie je nevyhnutné pre zachovanie funkčnosti ramien. Nervy, ako je napríklad suprascapular nerv a axilárny nerv, prechádzajú týmito oblasťami a zabezpečujú pohyb a citlivosť v ramenách a horných končatinách.
Impingement syndróm ramena je stav, pri ktorom sa tkaniny ramena (napríklad šliachy alebo burzy) stláčajú alebo "špendlujú" v ramennom kĺbe, čo vedie k bolesti a obmedzenému pohybu. Tento stav sa často vyskytuje pri opakovaných pohyboch alebo zlých postojoch a môže vyžadovať rehabilitáciu, manuálnu terapiu a zmeny životného štýlu na zmiernenie príznakov.

Horné končatiny - ruky

Necitlivosť v rukách môže byť spôsobená viacerými faktormi, vrátane problémov s krčnou chrbticou, kedy stláčanie nervov môže viesť k necitlivosti alebo mravčeniu v rukách. Ďalšou možnosťou je syndróm hrudného výstupku, ktorý sa vyskytuje, keď sú nervy alebo cievy stlačené v oblasti hrudníka, čo môže vyvolať podobné príznaky.  Je dôležité vykonať presné vyšetrenia, aby sme mohli presne určiť príčiny necitlivosti v rukách a adekvátne liečiť problém. Len tak môžeme zabezpečiť účinnú liečbu, ktorá zameriava sa na zmiernenie príčin a príznakov.

Syndróm hrudného výtoku (TOS) je stav, pri ktorom dochádza k stlačeniu nervov alebo ciev v hornej časti hrudníka, čo môže spôsobiť bolesť, znecitlivenie a slabosť v ramene, paži a krku. Syndróm má tri hlavné typy: neurogénny TOS, ktorý vzniká v dôsledku stlačenia nervov; venózny TOS, pri ktorom dochádza k stlačeniu žíl, čo spôsobuje opuch a modrasté zafarbenie; a arteriálny TOS, pri ktorom dochádza k stlačeniu tepien, čo vedie k chladným, bledým a bolestivým končatinám. Príčiny TOS môžu zahŕňať anatomické abnormality, traumu alebo zranenia spôsobené opakovanými pohybmi.

4 typy:

Costoclavikulárny syndróm: Tento syndróm vzniká v dôsledku zúženia priestoru medzi kľúčnou kosťou (clavicula) a prvým rebrom, čo vedie k stlačeniu nervov a ciev. Medzi príznaky patrí bolesť, znecitlivenie ramena, paže a ruky, ako aj nepríjemné pocity pri pohybe rukou.

Scalenový syndróm: Tento stav vzniká v dôsledku zúženia priestoru medzi krčnými scalenovými svalmi (predný a stredný scalenus), čo vedie k stlačeniu brachiálneho plexu a subclaviálnej tepny. Medzi príznaky patrí znecitlivenie, bolesť paže a ruky, ako aj svalová slabosť v postihnutej oblasti.

Hyperabdukčný syndróm: Tento syndróm je spôsobený dlhodobým zdvihnutím paže do výšky, pri ktorom dochádza k stlačeniu nervov a ciev v oblasti hrudníka a podpazušia (axilla). Medzi príznaky patrí znecitlivenie, bolesť paže a ruky, ako aj nepríjemné pocity pri zdvíhaní paže.

Subskapulárny syndróm: Tento syndróm vzniká v dôsledku nadmerného napätia alebo zranenia svalu pod lopatkou (subscapularis), čo vedie k stlačeniu brachiálneho plexu a axilárnej tepny. Medzi príznaky patrí bolesť a slabosť ramena a paže, ako aj obmedzenie pohyblivosti.

Golfový lakeť (medial epicondylitis) je stav charakterizovaný bolesťou a zápalom v oblasti vnútorného lakťa. Tento problém je často spôsobený opakovanými pohybmi a nadmerným zaťažením svalov a šliach v tejto oblasti.
Tenisový lakeť (lateral epicondylitis) je stav, kde sa bolesť a zápal vyskytujú v oblasti vonkajšieho lakťa. Tento stav sa zvyčajne vyskytuje kvôli nadmernému zaťaženiu svalov a šliach v predlaktí pri aktivitách, ktoré vyžadujú opakované pohyby ruky a predlaktia

Bolesť v zápästí, najmä v oblasti scafoidu, často spôsobuje nepohodlie, keď smerujeme palcom smerom nahor, napodobňujúc gesto "like". Táto kosť sa nachádza bližšie k palcu, pričom bolesť môže súvisieť so zranením alebo opakovaným preťažením.

Bolesť v oblasti lunatum, ktorá je malou kosťou v zápästí, môže byť príznakom zranenia alebo zápalu. Tento stav môže viesť k nepohodliu pri pohybe zápästia a obmedziť schopnosť vykonávať každodenné aktivity. Bolesť v lunatum sa môže prejaviť pri cvičení, ako sú kľuky, alebo keď pokrčíme zápästie hore.


Kríže,bedrá,drieková časť 

Dolná časť chrbtice, ktorá je známa ako drieková chrbtica, je často miestom, kde sa vyskytujú bolesti a disfunkcie. Tieto problémy môžu byť spôsobené rôznymi faktormi, vrátane zranení, degenerácie stavcov, svalových dysbalancií alebo nedostatočnej stability chrbtice. Bolesti a disfunkcie v driekovej časti chrbtice môžu mať významný vplyv na každodenné aktivity a kvalitu života, preto je dôležité vyhľadať odbornú pomoc a vhodnú liečbu.

Hernia disku v lumbálnej časti chrbtice je stav, pri ktorom dochádza k vytlačeniu vnútorného obsahu medzistavcového disku von zo svojej normálnej polohy, čo môže spôsobiť tlak na nervy a miechu, čo môže viesť k bolesti, necitlivosti a slabosti v dolnej časti tela.

Liečba hernie disku v lumbálnej časti chrbtice môže zahŕňať terapeutické metódy ako masáž, bankovanie, natahovanie svalov CRAC a ART a pomocou inverznej lavice. Tieto postupy môžu pomôcť uvoľniť napätie, zmierniť tlak na nervy a zlepšiť pohyblivosť bedrovej chrbtice, čo v konečnom dôsledku pomáha zmierniť bolesť a príznaky spojené s herniou disku.

Impingement syndróm v bedrovom kĺbe je stav, kde sa tkaniny v bedrovom kĺbe stláčajú alebo zapália, čo vedie k bolesti a obmedzeniu pohybu v tejto oblasti. Po vyšetrení a diagnostike sa terapia zameriava na liečbu impingementu, často zahŕňajúca metódy manuálnej terapie, ktoré pomáhajú zmierniť tlak na postihnuté tkanivá a obnoviť pohybový rozsah a funkciu bedrového kĺbu.

Artróza bedrového kĺbu je degeneratívne ochorenie, ktoré postihuje kĺbové spojenie medzi bedrovou kosťou a panvou. Pri tomto ochorení dochádza k postupnému poškodeniu chrupavky v kĺbe, čo vedie k bolesti, obmedzeniu pohybu a ďalším ťažkostiam pri chôdzi a pohybe. Liečba artrózy bedrového kĺbu zahŕňa rôzne terapeutické metódy, ako sú fyzioterapia, cvičenia na posilnenie svalov.

Dolné končatiny - nohy

Nohy sú kľúčovou súčasťou pohybu a stability nášho tela. Ich funkčnosť závisí od zdravia a správneho fungovania klbov, svalov a iných štruktúr. Klby, ako sú bedrové, kolenové a členkové, poskytujú flexibilitu a podporu pri chôdzi a pohybe, zatiaľ čo svaly, ako sú kvadricepsy, hamstringy a lýtka, posilňujú a riadia pohyb nôh. Starostlivosť o tieto časti tela je dôležitá pre udržanie celkovej pohyblivosti a aktívneho životného štýlu. Pravidelný strečing, posilňovanie a udržiavanie správnej postavy môžu prispieť k zdraviu a výkonnosti našich nôh a klbov

Koleno je komplexný kĺb, ktorý je stabilizovaný rôznymi svalmi, vrátane kvadricepsov, hamstringov a svalov lýtka. Tieto svaly poskytujú podporu a stabilizáciu pri pohybe a zároveň chránia meniskusy, ktoré sú malé, oblúkovité chrupavkové štruktúry, umiestnené medzi kostí kolena. Napriek tomu môže dôjsť k bolesti kolena z rôznych dôvodov, vrátane zranení meniskov, natiahnutia alebo slzenie väzov alebo opotrebenia chrupavky.

Lýtko a členok

Lýtka sú svaly umiestnené na zadnej strane dolnej časti nohy a sú dôležité pre pohyb a stabilizáciu kolena a členka. Tieto svaly, ako sú m. gastrocnemius a m. soleus, sú zodpovedné za ohýbanie členka a účinné fungovanie pri chôdzi, behu a ďalších aktivitách.

Tibiotalarový kĺb
, známy aj ako kotníkový kĺb, je kritický pre pohyb nohy a prevod hmotnosti tela počas chôdze a pohybu. 
Vedľajší subtalarový kĺb je dôležitý pre bočný pohyb a stabilizáciu členka. Bolesť a obmedzenie pohybu v týchto kĺboch môžu byť spôsobené rôznymi faktormi, vrátane zranení, zápalových stavov alebo degeneratívnych ochorení. Dôkladné vyšetrenie a individuálny prístup k liečbe sú kľúčové pre zmiernenie symptómov a obnovenie funkčnosti členka.

Objednajte sa na liečbu

...skúsený terapeut, moderné techniky, účinné liečby

Máte otázku?