Vitamíny a minerály

Pre ľudský organizmus sú vitamíny mimoriadne dôležité, pretože tieto esenciálne organické zlúčeniny sú nevyhnutné pre správne fungovanie. Vitamíny podporujú imunitný systém, podieľajú sa na obnove buniek, podporujú metabolizmus a prispievajú k vstrebávaniu živín. Medzi najdôležitejšie vitamíny patria vitamín A, B, C, D a E, pričom každý z nich zohráva svoju vlastnú špeciálnu úlohu v tele. 

Minerály sú tiež mimoriadne dôležité pre organizmus, pretože tieto anorganické látky sa podieľajú na fungovaní buniek, správnom fungovaní nervového systému, kontrakcii svalov a zdravom vývoji tkanív. Vápnik, horčík, železo, zinok, draslík, fosfor sú len niektoré príklady minerálov, ktoré významne prispievajú k zdraviu tela.

Bez dostatočného množstva a vyváženého príjmu minerálov a vitamínov by organizmus nemohol správne fungovať a mohli by sa vyskytnúť ťažkosti pri udržiavaní zdravia. Preto je dôležité venovať pozornosť správnej výžive a dopĺňaniu vitamínov a

minerálov v našom každodennom živote.

Najdôležitejšie vitamíny a minerály

1.     Vitamíny B

B-vitamínová rodina zahŕňa niekoľko rôznych vitamínov, ako napríklad B1, B2, B3, B6, B12 atď. Tieto vitamíny, ktoré sú rozpustné vo vode, sú dôležité pre metabolické procesy a správne fungovanie nervového systému. Pomáhajú pri tvorbe energie, udržiavaní zdravia nervového systému a rozmnožovaní buniek.

2.     Vitamín A

Vitamín A je vitamín rozpustný v tukoch, dôležitý pre udržanie zdravého zraku a pokožky. Hrá úlohu vo fungovaní zrakového orgánu, raste buniek a udržiavaní zdravia pokožky.

3.     Vitamín K

Vitamín K je vitamín rozpustný v tukoch, ktorý sa podieľa na zrážaní krvi, podporuje ukladanie vápnika medzi kosti a podporuje zdravý rast kostí.

4.     Vitamín E

Vitamín E je vitamín rozpustný v tukoch, ktorý má silné antioxidačné vlastnosti. Chráni bunky pred oxidatívnym stresom, podporuje funkciu imunitného systému a prispieva k udržiavaniu zdravej pokožky.

5.     Vitamín C

Vitamín C je vitamín rozpustný vo vode, s obmedzenou absorpciou, ktorý má silné antioxidačné vlastnosti. Pomáha pri fungovaní imunitného systému, podporuje hojenie rán, prispieva k absorpcii železa a podieľa sa na tvorbe kolagénu.

6.     Vitamín D

Vitamín D je vitamín rozpustný v tukoch, ktorý sa podieľa na vstrebávaní a metabolizme vápnika a fosforu. Hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravých kostí, zubov a svalov. Podporuje funkciu imunitného systému a môže prispievať k regulácii nálady.

7.     Železo

Železo je minerál, ktorý je potrebný pre tvorbu zdravých červených krviniek a správne zásobovanie kyslíkom. Jeho nedostatok môže spôsobiť anémiu.

8.     Horčík

Hrá dôležitú úlohu pri správnom fungovaní nervového systému, svalov, srdca a ciev. Pomáha udržiavať zdravé kosti a zuby a podieľa sa na produkcii energie v bunkách.

9.     Vápnik

Nevyhnutný pre správny vývoj a udržiavanie zdravých kostí a zubov, podieľa sa na fungovaní svalov a nervového systému, reguluje krvný tlak a hrá dôležitú úlohu v komunikácii medzi bunkami.

10. Zinok

Nevyhnutný pre bunkové delenie, syntézu bielkovín a správne fungovanie imunitného systému, prispieva k udržaniu zdravej pokožky, vlasov a nechtov a podieľa sa na obrannej schopnosti buniek.

11. Draslík

Hrá úlohu pri fungovaní nervových a svalových buniek, pomáha udržiavať srdcový rytmus a normálny krvný tlak a podieľa sa na udržiavaní rovnováhy tekutín a elektrolytov.

12. Fosfor

Dôležitý pre správny vývoj a posilnenie zdravých kostí a zubov, podieľa sa na tvorbe energie, metabolizme a udržiavaní štruktúry DNA/RNA.

Pre zostavenie personalizovaných vitamínových balíčkov neváhajte a obráťte sa na nás!

Objednajte sa na liečbu

...skúsený terapeut, moderné techniky, účinné liečby

Máte otázku?